لوله جداره چاه پلی اتیلن

لوله جداره چاه پلی اتیلن


لوله جدار چاه و نحوه تولید آن

لوله جداره چاه پلی اتیلن  یا همان  لوله جدار ، یک  نوع لوله مشبک صنعتی می باشد که در کارهای عمرانی زیادی از آن به عنوان یک لوله استفاده به کار گرفته می شود. این نوع لوله صنعتی، از ریزش دیواره چاه در مناطق مختلف چاه حفر شده جلوگیری می‌کند.

از جمله ویژگی های این گونه محصولات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بسیار مقرون به صرفه و مقرون به صرفه
 • وزن خوب
 • قدرتمند
 • ضد فرسایش
 • زندگی که می خواهید
 • از رشد قارچ ها جلوگیری می کند
 • جلوگیری از ریزش چاه ها

لوله دیواری چاه چیست؟

لوله جداره چاه پلی اتیلن (کاسینگ) استوانه ای توخالی است که با فرستادن و قرار دادن این لوله در عمق زمین می توان از آن به عنوان ابزاری برای پمپاژ و خارج کردن نوعی سیال مانند گاز، روغن یا آب استفاده کرد. این لوله ها در دو نوع کلی فلزی و پی وی سی (پلی اتیلن) ​​هستند. لوله از نوع فلزی سال هاست که در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد و هنوز هم به عنوان یکی از مهم ترین لوله های مورد استفاده در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد.نوع دوم این لوله ها به تازگی وارد این صنعت شده و مزایای بسیار خوبی دارد. جهت اطلاع از قیمت  این لوله با کارشناسان شرکت بازاراتیلن  تماس حاصل فرمایید.

ساختمان کلی لوله جداره چاه پلی اتیلن روکش چاه ها برای انتقال هر مایع، نفت، گاز یا آب از عمق زمین به سطح شکل گیری زمین استفاده می شود. شکل کلی لوله های چاه استوانه ای با ضخامت دیواره (t) و قطر بیرونی (D) است، برای این لوله ها نسبت (D/t) 10-50 و طول نسبی l است. شامل اتصال چندین لوله با نسبت مشترک طول به قطر خارجی (l/D = 10).

در انتهای لوله نیز برای آبکشی و وارد کردن آب به داخل محفظه، لوله ای استوانه ای در لوله جداره چاه پلی اتیلن کلاف با داشتن توری یا شیارهایی در اطراف آن تشکیل شده و آب را از آنها عبور می دهد. به عنوان صفحه نمایش شناخته می شود. چاه هایی که قرار است این لوله ها در آن ها گذاشته شوند با چندین نوع فرآیند حفاری تشکیل می شوند.

هنگامی که این چاه ها حفر می شوند، روکش هایی در اطراف لوله ها قرار می گیرند، بنابراین قطر آنها باید بیشتر از قطر بیرونی لوله ها باشد. به این پوشش دور باغچه ها شن پک می گویند که از دانه های شن کروی سخت به قطر تقریبی 20-3 میلی متر تشکیل شده است.این ذرات ماسه در اطراف لوله در عمق حدود 2 متری قرار می گیرند و سیمان کاری در بالای پوشش اطراف لوله ها (از آنجایی که به زمین لنگر می زنند) انجام می شود.

 

لوله جداره چاه بر اساس نوع مصالح به دو نوع کلی تقسیم می شوند که عبارتند از:

 1.  لوله های دیواری چاه فلزی
 2. لوله های دیواری چاه پی وی سی (پلی اتیلن).

لوله دیواری چاه فلزی

 1. لوله های فلزی از دیرباز در این نوع صنعت مورد استفاده قرار می گرفته و در حال حاضر یکی از مهم ترین انواع این لوله ها می باشد.
  لوله های دیواری چاه فلزی را می توان به دو روش تولید کرد:
  روش اول، غلتاندن و خم کردن ورق مربوطه به گونه ای است که درز لوله استوانه ای پس از نورد شدن لوله در امتداد محور خود قرار می گیرد و سپس این درز پر شده و شکل لوله به دست می آید. فرآیند جوشکار
 2. این نوع لوله ها با پیچاندن ورق فلزی به صورت زاویه دار و ایجاد درزهای مارپیچ در لوله و سپس جوش مارپیچی این درزها به وجود می آیند.

لوله جداره چاه پلی اتیلن PVC

لوله های فلزی از دیرباز در این نوع صنعت مورد استفاده قرار می گرفته اند و در حال حاضر یکی از مهم ترین انواع این لوله ها می باشند.

لوله های دیواری فلزی چاه به دو روش قابل تولید هستند:

 •  روش اول، غلتاندن و خم کردن ورق فلزی مربوطه به گونه ای است که درز لوله استوانه ای در امتداد محور آن قرار می گیرد، پس از رول شدن لوله، سپس این درز پر شده و شکل لوله شکل می گیرد. توسط فرآیند جوشکاری
 • این نوع لوله ها با پیچاندن زاویه ورق فلزی و ایجاد درزهای مارپیچی روی لوله و سپس جوش مارپیچی این درزها به وجود می آیند.

 

لوله جداره چاه پلی اتیلن PVC

لوله های پی وی سی امروزه وارد صنعت شده اند و دارای مزایای بسیار خوب زیر هستند:

 • مقاوم در برابر خوردگی
 • سبک وزن و حمل آسان
 • جابجایی و نصب آسان
 • غیر سمی هستند و باعث آلودگی آب نمی شوند
 • نارسانا هستند
 • قیمت پایین آنها
 • قابلیت نصب تا عمق 500 متری
 • عمر بسیار طولانی

از دیگر خصوصیات این نوع لوله ها این است که در برخی از آن ها پوشش دور بدنه به لوله های دیواره چاه که معمولاً از فوم یا مواد دیگر ساخته می شود، متصل می شود.لوله های دیواری برای چاه، فلز و پی وی سی

آنها باید توسط یک سری اتصالات به یکدیگر متصل شوند که انواع آنها عبارتند از:

در اتصالات پیچی از پیچ و مهره برای اتصال لوله ها به یکدیگر استفاده می شود اما در نوع دوم دو لوله نر و مادگی که قرار است به هم بپیچند به هم فشرده یا رزوه شوند.

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *